Dzięki wielkiemu sukcesowi, który odniósł I Letni Festiwal Nowego Miasta 2008, właśnie trwa druga edycja tego niezwykłego wydarzenia. Podobnie jak w ubiegłym roku publiczność przygląda się pięknej architekturze, słucha świetnej muzyki polskiej oraz opowieści o arcyciekawych dziejach warszawskiej dzielnicy Nowe Miasto

„I Letni Festiwal Nowego Miasta 2008. Muzyka i historia” cieszył się wielkim zainteresowaniem i zyskał sobie stałą publiczność, która uczęszczała na kolejne koncerty z tego cyklu. Wydarzenie regularnie gromadziło liczne grono słuchaczy, którzy wypełniali kościoły, w których odbywały się poszczególne koncerty Festiwalu. Tegoroczny Festiwal jeszcze szerzej prezentuje zagadnienia historyczne i muzyczne, dlatego w bieżącym roku jego struktura została wzbogacona o sobotnie koncerty plenerowe oraz o spacery z rewelacyjnym, jednym z najlepszych warszawskich przewodników – panem Andrzejem Kochanowskim. Muzycznym motywem przewodnim bieżącej edycji festiwalu jest muzyka polska w wykonaniu najlepszych polskich artystów.

Festiwal będzie odbywał się w sierpniowe soboty (8.08, 15.08, 29.08) i niedziele (9.08, 16.08, 30.08). W trzy soboty na scenie plenerowej zlokalizowanej na rynku Nowego Miasta, będą prezentowane koncerty edukacyjne, po których publiczność wraz z naszym varsavianistą – Andrzejem Kochanowskim, będzie zwiedzać Nowe Miasto każdorazowo różnymi trasami. Spotkania te będą skierowane głównie do młodzieży i rodzin z dziećmi. Każdorazowo będą rozpoczynać się krótkim koncertem edukacyjnym (ok. 40 minut) na Rynku Nowego Miasta, podczas którego będą prezentowane poszczególne instrumenty orkiestrowe. Następnie słuchacze będą udawać się na spacer z przewodnikiem – Andrzejem Kochanowskim. Punktem wyjścia każdorazowo będzie Rynek Nowego Miasta. Pan Andrzej Kochanowski przedstawi zwiedzającym kolejne nowomiejskie obiekty i związane z nimi wydarzenia legendarne i historyczne. Udział w koncertach i zwiedzaniu będzie bezpłatny.


Trzy niedzielne koncerty będą odbywać się w nowomiejskich kościołach (ul.Przyrynek, ul.Zakroczymska 1, ul.Freta 10). Koncerty te będą w całości poświęcone muzyce polskiej. Prezentowane utwory zostały bardzo starannie dobrane, aby jak najpełniej zaprezentować polską kulturę muzyczną zarówno polskim słuchaczom jak i turystom zagranicznym. W repertuarze znalazły się dzieła, skomponowane przez świetnych polskich kompozytorów. Każdy z niedzielnych koncertów zyska stosowny komentarz historyczny prezentowany przez Andrzeja Kochanowskiego w formule nawiązującej do ubiegłorocznej. Słowo o muzyce wygłosi Paweł Kos-Nowicki, który zapozna słuchaczy z wykonywanymi dziełami oraz sylwetkami ich twórców. Wstęp również będzie wolny.

Podczas Festiwalu zabrzmi wiele zachwycających pereł muzycznych w wykonaniu świetnych artystów i zespołów, m.in.: Il Tiempo pod kier. Agaty Sapiechy, Konstanty Andrzej Kulka, Tytus Wojnowicz, Nowa Orkiestra Kameralna i in.Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu będzie wolny.

Terminarz sobotnich koncertów plenerowych:
15 sierpnia 2009 r.
godz. 14.00 - Rynek Nowego Miasta, scena letnia
Polska muzyka dawna
wykonawcy:
Zespół „Sabionetta" kier. art. Agnieszka Obst
•    Agnieszka Obst - fidel, mandora, harfa, flety
•    Magdalena Tejchma - flety, cornamuse, rauschpfeife
•    Katarzyna Kalinowska - fidel, flety, perkusja
prowadzenie koncertu: Monika Kos-Nowicka
godz. 14.40 – zbiórka przy scenie letniej na Rynku Nowego Miasta
Spacer drugi w kierunku zakonu oo. Bonifratrów
ulica Kościelna, ulica Franciszkańska i kościół oo. Franciszkanów; ulica Sapierzyńska i zakon oo. Bonifratrów; ulica Konwiktorska i budynek Polskiego Związku Niewidomych
prowadzenie: Andrzej Kochanowski

16 sierpnia 2009
godz. 14:00 Kościół Ojców Franciszkanów pw. Św. Franciszka Serafickiego
ul. Zakroczymska 1
Polska muzyka romantyzmu
rnwykonawcy:
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
„Camerata Vistula” – kier. art.  A. Wróbel
•    Andrzej Gębski – skrzypce
•    Wojciech Proniewicz – skrzypce
•    Grzegorz Chmielewski – altówka
•    Andrzej Wróbel – wiolonczela
w programie:
Z. Noskowski i K. Lipiński
słowo o historii: Andrzej Kochanowski

29 sierpnia 2009 r.
godz. 14.00 - Rynek Nowego Miasta, scena letnia
wykonawcy:
Kwartet stroikowy „Arundo"
prowadzenie koncertu: Paweł Kos-Nowicki
godz. 14.40 – zbiórka przy scenie letniej na Rynku Nowego Miasta
spacer trzeci w kierunku Fortu Legionów
ulica Kościelna, ulica Zakroczymska: pałac Sapiehów; ulica
Konwiktorska: PWPW; ulica Sanguszki, Fort Legionów i miejsce
straceń, Zdrój Królewski, Park Traugutta i rzeźba
„Macierzyństwo” Wacława Szymanowskiego
prowadzenie: Andrzej Kochanowski

30 sierpnia 2009
godz. 13:00 Kościół Ojców Dominikanów pw. Św. Jacka
 ul. Freta 10
Kościół Ojców Dominikanów pw. Św. Jacka ul. Freta10
Polska muzyka klasycyzmu
wykonawcy:
Zbigniew Pilch – skrzypce
Tytus Wojnowicz – obój
Nowa Orkiestra Kameralna
Paweł Kos-Nowicki – dyrygent
w programie: J. B. Kleczyński, J. Engel
słowo o historii: Andrzej Kochanowski