Bujne, lśniące włosy, mocne paznokcie i zdrowa skóra są nie tylko symbolem piękna, ale i zdrowia. Ogromny wpływ na ich stan mają witaminy i pierwiastki mineralne, które dostarczamy do organizmu wraz z pożywieniem. Niedobór witaminy H, czyli biotyny, witaminy B2, cynku, witaminy B5, żelaza czy krzemu natychmiast odbija się na naszym wyglądzie.
Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Dotyczy znacznej części społeczeństwa, i to bez względu na płeć. Często powoduje spadek poczucia atrakcyjności, co nie powinno dziwić w czasach, kiedy ,,wieczna młodość" i atrakcyjność fizyczna są coraz częściej postrzegane jako coś oczywistego.
Na głowie mamy około 100 000 mieszków włosowych. Z każdego mieszka może wyrosnąć w ciągu życia 20-30 włosów. Pierwotne zalążki włosów pojawiają się już w 9 tygodniu życia płodowego. Po urodzeniu nie tworzą się już nowe mieszki włosowe.
W pełni rozwinięty włos składa się z trzech części: z korzenia włosa tkwiącego w skórze, z trzonu - łodygi włosa i z końca włosa (występuje tylko we włosach niestrzeżonych). Włosy rozwijają się według trzech powtarzających się faz:
- anagenowej – jest to faza wzrostu trwająca od 2 do 6 lat,
- katagenowej – czyli fazy, która trwa od 1 do 2 tygodni (w niej wzrost włosa ulega zahamowaniu),
- telogenowej - fazy spoczynku, trwającej od 2-8 tygodni i kończącej się wypadnięciem włosa.
Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym i zgodnym z cyklem biologicznym. Każdego dnia tracimy nawet do 100 włosów, co jest spowodowane ich ciągłą odnową. Gdy w mieszku wykształci się nowy włos, stary po prostu wypada.
Powodem do niepokoju staje się dopiero utrata więcej niż 150 włosów dziennie. Z wiekiem mieszki włosowe stają się coraz gorzej ukrwione i odżywione. Włosom brakuje substancji odżywczych i budulcowych. Stopniowo zaczynają się przerzedzać.
Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów są czynniki hormonalne (szczególnie u mężczyzn). Innym powodem utraty włosów u kobiet z prawidłową gospodarką hormonalną może być stosowanie pigułek antykoncepcyjnych z wysoką zawartością niektórych związków progesteronowych. Niemały wpływ mają czynniki genetyczne. Może również dojść do uszkodzenia mechanicznego np. przez zbyt energiczne czesanie lub szczotkowanie włosów. Dochodzi wtedy do uszkodzenia osłonki włosa. Również nadmierne mycie może spowodować suchość i łamliwość włosów. Płyny do trwałej ondulacji mogą naruszyć strukturę włosa. Także farby i preparaty rozjaśniające, utleniając melaninę we włosach, równocześnie je osłabiają.
Jeśli wierzyć specjalistom nasze włosy zaprogramowane są na 130 lat życia. Niestety, na ich stopniowe wyniszczenie mają wpływ: klimat, zanieczyszczenie powietrza, woda morska, kąpiele w basenach z chlorowaną wodą, słońce, mroźne powietrze, mocno przylegające nakrycie głowy, złe odżywianie, stres, zmęczenie, wstrząsy emocjonalne. W efekcie mamy włosy rozdwajające się i wysuszone.
Głównym składnikiem chemicznym włosów i paznokci jest keratyna - białko włókienkowe. Włosy i paznokcie mają skład podobny do składu warstwy rogowej naskórka. Białka są ważnymi dla człowieka składnikami odżywczymi, zbudowanymi z wielu aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniem peptydowym. W odróżnieniu od keratyny warstwy rogowej naskórka, keratyna włosów zawiera około 20%cysteiny, aminokwasu bogatego w siarkę.
Żel Collagen Beauty Black® - zawiera naturalny kolagen, czyli białko włókniste, pozyskiwany z tołpygi- ryby słodkowodnej i roślinożernej. Jest bogaty w polipeptydy, melaninę i aminokwasy a wśród nich w cysteinę i metioninę - podstawowe składniki białek włosa, niezbędne do jego budowy. Dzięki tak niezwykłemu składowi Collagen Beauty Black® doskonale nadaje się do pielęgnacji włosów. Przeciwdziała procesowi degeneracji kolagenu związanemu z przedwczesnym starzeniem się korzeni. Kuracja żelem kolagenowym pobudza proces wzrostu włosów, wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu, ponieważ przeciwdziała włóknieniu kolagenu. Dzięki temu utrzymuje elastyczność tkanki otaczającej korzeń włosa a tym samym pozwala lepiej przytwierdzić go do skóry głowy. Aminokwasy znajdujące się w żelu Collagen Beauty Black® wchłaniają się przez korzeń. Wewnątrz korzenia stają się materiałem budulcowym włosów i przyczyniają się do ich szybkiej odbudowy.
Kuracja żelem Collagen Beauty Black®
Jeżeli chcemy mieć zdrowe włosy, nie możemy zapominać o pielęgnacji skóry głowy. Aby preparaty stosowane przy codziennej pielęgnacji przynosiły pożądane efekty, całą kurację powinniśmy rozpocząć od automasażu głowy, a jeśli to możliwe, od masażu u profesjonalisty w gabinecie.
1. Pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać jest dwukrotne, bardzo dokładne umycie głowy. Podczas mycia głowy wykonujemy masaż skóry głowy opuszkami palców, po czym dokładnie płuczemy włosy.
2. Osuszamy włosy ręcznikiem: zakręcamy turban na głowie na około 3 minuty, tak, aby ręcznik sam odsączył wodę z włosów.
3. Następnie nanosimy na skórę głowy niewielką ilość żelu Collagen Beauty Black®. Aby żel równomiernie rozprowadzić na włosach rozczesujemy je delikatnie rzadkim grzebieniem.
4. Chcąc poprawić krążenie na skórze głowy przystępujemy do masażu, który nie powinien trwać dłużej niż 7 minut. Masaż głowy dodatkowo przyspieszy wchłanianie aminokwasów, co korzystnie wpłynie na odżywienie włosów.
5. Jeżeli planujemy ułożenie włosów przy pomocy urządzeń termicznych po wykonanym masażu spłukujemy żel i dopiero wtedy przystępujemy do układania. Jeżeli nie będziemy stosować elektrycznych lokówek, suszarek z gorącym powietrzem itp., możemy pozostawić żel na włosach.
Collagen Beauty Black® w połączeniu z masażem nie tylko poprawi stan włosów i zapobiegnie ich wypadaniu, ale także stworzy wyśmienitą okazję do relaksu.
opracowanie: mgr inż. Magdalena Wielgus
kosmetolog Collagen Beauty Int.®