Chociaż woda kranowa w Polsce w większości gospodarstw domowych spełnia kryteria wody pitnej, bardzo często nie podoba nam się jej smak, zapach i kolor. Są one pochodną znajdujących się w wodzie substancji, ponieważ wytwarza je nasza cywilizacja lub które mogą się w niej znaleźć w wyniku przepływu przez rury wodociągowe.
Poniżej ich lista:
zanieczyszczenia mechaniczne, tj. piasek, osady organiczne, rdza, które wpływają na barwę wody.
chlor –  składnik używany powszechnie do uzdatniania wody. Chociaż jest gwarantem jej bakteriologicznego  bezpieczeństwa,  nadaje jej specyficzny, odbierany jako nieprzyjemny zapach.
• ołów – szkodliwy dla zdrowia metal ciężki, który pojawia się w wodzie kranowej jeśli miała ona kontakt z wykonaną z ołowiu instalacją wodociągową. Chociaż prawo większości krajów UE już w latach siedemdziesiątych zabroniło stosowania ołowianych rur, w starszych budynkach mogą być one nadal w użyciu.
związki wapnia i magnezu – od ich zawartości zależy twardość wody. W trakcie jej gotowania wytrącają się w postaci tzw. kamienia na dnie czajnika.  Są również przyczyną powstawania na herbacie ciemnych, oleistych plam o gorzkawym smaku.
• mangan i żelazo – pojawiają się w wodzie zawsze razem. Problem zwiększonej zawartości tych pierwiastków występuje najczęściej w wodzie czerpanej z własnych ujęć z wód głębinowych. Można go również odnotować w wodzie wodociągowej,  jeśli przepływa ona przez stare, ocynkowane rury.
azotany i pestycydy – stosowane w rolnictwie związki chemiczne, które przenikają do wód powierzchniowych z pól.

1. Filtrowana woda kranowa jest czystsza. Dzięki procesowi sedymentacji mechanicznej filtry do wody zatrzymują zawarty w niej piasek, zanieczyszczenia organiczne lub drobne zanieczyszczenia mechaniczne (rdzę), które znalazły się w niej w wyniku transportu wody wodociągiem.
2. Filtrowana woda kranowa lepiej pachnie i smakuje. Filtry do wody potrafią w niemal 100% zmniejszyć zawarty w niej chlor, który jest sprawcą drażniącego zapachu.
3. Dzbankowe filtry do wody zmniejszają twardość wody odpowiedzialną za narastanie tzw. kamienia na dnie czajnika. Wewnętrzne i zewnętrzne testy jakości dzbankowych filtrów do wody  wskazują na to, iż usuwają one podczas całego okresu używalności wkładu średnio około 50% twardości wody kranowej. Jest to ilość absolutnie wystarczająca do zahamowania narastania kamienia w urządzeniach podgrzewających wodę i do przygotowania smaczniejszych napojów i posiłków. Należy pamiętać, że filtrowana woda nie jest całkowicie demineralizowana.
4. Ponieważ filtrowana woda kranowa jest miększa, przygotowana na jej podstawie kawa i herbata zaparzają się lepiej, a na herbacie nie powstaje oleisty, gorzki osad.
5. Przygotowywane na bazie filtrowanej wody potrawy są smaczniejsze, a dodatkowo warzywa zachowują swoje oryginalne kolory.
6. Domowy, dzbankowy filtr do wody zmniejsza o ponad 90%  ilość ołowiu w wodzie kranowej podczas całego okresu stosowania wkładu filtrującego.
7. Używaj filtrów do wody albo filtruj sam. Filtrowana woda kranowa jest pozbawiona chloru, metali ciężkich oraz wybranych pestycydów, które mogą się znaleźć w wodzie kranowej w skutek przenikania z pól do rzek i wód gruntowych po obfitych deszczach. Jeśli jej nie przefiltrujesz za pomocą określonego systemu filtrującego, Twój organizm będzie musiał poradzić sobie z nimi sam.
8.  Filtry dzbankowe, które wyposażone są dodatkowo w jony srebra, do 48 godzin chronią filtrowaną wodę przed rozwojem bakterii.
9. Taniej jest filtrować wodę kranową wykorzystywaną do przygotowania napojów i potraw niż przygotowywać je na bazie wody butelkowanej. Mniej kupionych butelek z wodą oznacza również zmniejszenie negatywnego wpływu ich utylizacji na środowisko naturalne.
10. Czystą wodę powinny spożywać w szczególności kobiety w ciąży. Woda jest bowiem podstawowym źródłem nawodnienia organizmu, warunkującym zachowanie dobrego stanu zdrowia zarówno matki jak i dziecka. O czystą wodę powinny dbać również osoby o obniżonej odporności oraz dzieci.

Czy wiesz, że:

• Wykorzystywany w dzbankowych filtrach do wody węgiel aktywny ma bardzo dużą zdolność adsorpcyjną. 1 gram węgla aktywowanego ma powierzchnię chłonną wielkością zbliżoną do rozmiarów boiska piłkarskiego.

•  Ze względu na swoją zdolność adsorpcyjną, węgiel aktywowany wykorzystywany jest również w medycynie. Tzw. carbo medicinalis, czyli węgiel leczniczy, wiąże substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, które powodują zatrucie pokarmowe i biegunkę. Są to m.in. toksyny bakteryjne, bakterie, leki i produkty gnilne.

• Woda kranowa w Polsce podlega bardziej restrykcyjnym prawu niż woda butelkowana. Jest regularnie sprawdzana przez służby sanitarne naszego kraju, które decydują o dopuszczeniu jej jako wody pitnej do powszechnej konsumpcji.

•  W dawnych czasach marynarze podczas długich wypraw umieszczali srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość. Srebro ma bowiem właściwości bakteriostatyczne. Jeśli stosowane w filtrach do wody składniki filtrujące są nim powleczone, do 48 godz. hamują rozwój bakterii w filtrowanej wodzie.

•    Koszt wkładu filtrującego, który należy wymieniać w dzbanku filtrującym co miesiąc to około 18 zł . Dzięki niemu możesz przefiltrować do 100 litrów wody kranowej. Oznacza to, że koszt 1 litra filtrowanej wody wynosi 18 groszy. To taniej, niż koszt zakupu wody butelkowanej.