Współczesne nowoczesne budownictwo pozwala na wyrażenie indywidualnego stylu domu, w którym będziemy mieszkać. Coraz więcej osób, nawet korzystających ze standardowych projektów decyduje się nadać swojemu lokum indywidualny wymiar. Jednym ze sposobów jest zastosowanie okien o nietypowych kształtach i wymiarach. Okna łukowe, trapezowe lub okrągłe są oryginalne i prezentują się bardzo interesująco.

Okna wykonywane na indywidualne zamówienie cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów – mówi Katarzyna Skiba, ze Stolbudu Włoszczowa. Tym bardziej, że zapewniamy im realizację nawet najbardziej oryginalnych pomysłów.  

Nietypowy kształt

Okna o nietypowym kształcie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają na ciekawe rozwiązania przy urządzaniu wnętrz. Przykładowo okna łukowe można oryginalnie ozdobić przy pomocy żaluzji, które będą wyglądały jak wachlarz. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że okna o nietypowych kształtach nie trzeba ozdabiać, ponieważ same w sobie są wystarczającym elementem  dekoracyjnym. Tworząc okno o nietypowym kształcie należy mieć świadomość, że ważny jest materiał z jakiego je wykonano. Od niego bowiem zależy z jakich kształtów i wymiarów będziemy mogli korzystać. Drewno daje o wiele większe możliwości w kształtowaniu nietypowych okien. Profile wykonane z PCV wymagają wzmacniania, aby były sztywne, a w przypadku niektórych nietypowych kształtów nie jest to po prostu fizycznie możliwe. Dlatego też okno okrągłe wykonane z drewna może mieć większą średnicę, niż wykonane z PCV – tłumaczy Augustyn Zioło, technolog Stolbud Włoszczowa. Drewno daje o wiele większe możliwości konstrukcyjne.

Okna nietypowe rzecz jasna wykonywane są jedynie na indywidualne zamówienie tłumaczy technolog Stolbud Włoszczowa. Nie oznacza to jednak długiego oczekiwania,  ponieważ nowoczesny park maszynowy pozwala na wykonywanie zamówień, których jedynym ograniczeniem są zasady sztuki konstruowania okien, jak chociażby ich odpowiednia sztywność. W nowoczesnej architekturze stosuje się nietypowe, większe niż tradycyjne okna, bez podziałów, które wpuszczają do wnętrza dużo światła. Takie okna także wykonuje się na indywidualne zamówienie. Okna na wymiar są także interesującym rozwiązaniem dla właścicieli budynków zabytkowych lub na takie stylizowanych. W zabytkowym budownictwie stosowane są okna bogato zdobione, z wieloma elementami ozdobnymi  i w odpowiednio dobranych wymiarach – mówi specjalistka Stolbud  Włoszczowa Elementy ozdobne możemy bez problemu dopasować stylem do tych obowiązujących w danej epoce historycznej. Aby nadać oknom stylowy charakter stosuje się szprosy, czyli listwy dzielące powierzchnię szyby na klika części, dostosowane do kolorystyki okien, dostępne w kilku opcjach.
-=- Do najpopularniejszych należą szprosy międzyszybowe wykonane z ozdobnych aluminiowych profili, mocowane na stałe do międzyszybowych ramek i znajdują się wewnątrz zestawu szybowego – tłumaczy technolog Stolbud Włoszczowa. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość mycia okien. Kolejnym rodzajem są szprosy konstrukcyjne, montowane na stałe i powodujące konieczność zastosowania małych formatów szyb zespolonych, wynikającą z podziału skrzydła. Są szerokie na 61 mm i trzeba mieć świadomość, że w wyniku ich zastosowania częściowo zmniejszymy dopływ światła dziennego do pomieszczeń.  Inaczej jest w przypadku szprosów nakładanych, dzielących optycznie skrzydła. Są zwykle montowane od strony zewnętrznej skrzydła i otwierane dla łatwiejszego umycia szyby. Najczęściej spotyka się je w oknach drewnianych. Ostatnią możliwością są szprosy naklejane, które imitują szprosy stałe i umożliwiają zmniejszenie straty światła, ponieważ są od stałych węższe. Zastosowanie ich wraz z wydzieleniem pól poprzez dodatkowe międzyszybowe ramki imituje podział uzyskiwany dzięki szprosom stałym, dając też wrażenie wykorzystania małych szyb zespolonych, wstawionych w pola międzyszprosowe. Ich wadą jest utrudnione mycie okien. Kształt okien nadaje charakteru nie tylko elewacji ale i wnętrzom. Nietypowe okna mogą być centralnym punktem wokół którego możemy oprzeć koncepcję wystroju wnętrza i stworzyć intrygującą aranżację. Wygląd okien oraz ich funkcjonalność można uatrakcyjnić wyposażając je w różnego rodzaju szprosy, elementy ozdobne i stosując różnej budowy szyby –np. antywłamaniowe oraz montując okucia o podwyższonej odporności na włamanie, zwiększające nasze bezpieczeństwo.

Różnorodna kolorystyka

Używając okien jako elementu dekoracyjnego możemy wykorzystywać nie tylko ich kształt ale również i kolor. Renomowani producenci dają klientom wiele możliwości. Dużym powodzeniem cieszą się okna drewniane w kolorach naturalnych podkreślające rysunek drewna. W Stolbudzie mamy sześć podstawowych kolorów lazurowych – lazur naturalny, stara sosna, dąb, teak, kasztan i afromozja. Są stosowane na trzech rodzajach drewna: tradycyjnej sośnie, szlachetnym dębie i egzotycznym meranti – mówi Katarzyna Skiba. Oprócz tego istnieje możliwość wykończenia okien w dowolnym kolorze kryjącym według palety RAL, co daje olbrzymią swobodę w doborze kolorów okien. Można je dopasować chociażby do koloru pokrycia dachu.

Na oryginalność nie trzeba długo czekać

Jednym z argumentów podnoszonym przeciwko oknom nietypowym jest długi czas oczekiwania na gotowy produkt. Nie jest to zgodne z prawdą, bowiem na indywidualnie zamówione okna drewniane u najlepszych producentów trzeba poczekać tylko  4-5 tygodni. Ponieważ okna są nieodłącznym elementem każdego domu i mieszkania, warto zastanowić się jak za ich pomocą wyrazić swój indywidualny styl i nadać budynkom nietypowy charakter. Okno jest ozdobą i powinniśmy mieć tego świadomość.  


-=-