Lato za nami, robi się coraz chłodniej, a to oznacza konieczność powrotu do cieplejszych ubrań. Czas wyciągnąć schowane głęboko swetry i spodnie z długimi nogawkami. Zmiana pór roku to dobry moment na odświeżenie garderoby, zakup nowych ubrań i przeorganizowanie całej szafy.

Po wypraniu i wyprasowaniu przełóżmy wszystkie letnie ubrania wysoko, na najwyższą półkę, aby w spokoju czekały na ciepłe dni, które przyjdą za rok, a ich miejsce niechaj zastąpi kolekcja jesiennych ubrań. Swetry, po wcześniejszym przejrzeniu i przewietrzeniu, najlepiej na świeżym powietrzu, ułóżmy lekko złożone na niższych półkach. Grubsze spódnice i sukienki uprasujmy i powieśmy na wieszakach, bluzki mogą pozostać złożone, ale wygodniej przechowywać je wyprasowane i gotowe do nałożenia na wieszakach, najlepiej na drążkach umieszczonych tuż nad spódnicami, ułożone kolorami. Ta metoda ułatwia szybkie dopasowanie garderoby. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu i nie chcemy tracić czasu na szukanie ubrań, ułożonych niedbale w dużej szafie.

Jesień to czas szalików, chustek i apaszek - warto zamówić dodatkowe elementy wyposażenia wnętrza szaf, jakie proponują najlepsi producenci, np. Komandor. Paski, krawaty i śliskie apaszki spadają ze zwykłych wieszaków, ale zawieszenie ich na specjalnych uchwytach zapewni ich wygodne przechowywanie. A co z butami? O wszystkie drobne uszkodzenia, powstałe w czasie letnich wędrówek, zatroszczy się szewc, z którego usług warto skorzystać, jeśli buty mają nam służyć kolejny sezon. Następnie trzeba je wyczyścić, zakonserwować pastą lub kremem do obuwia, włożyć do pudełek i schować wysoko na półce. Na dole ustawmy buty, które zabezpieczą stopy przed jesiennymi chłodami. Jeśli nie mamy zagospodarowanej podłogi w szafie lub garderobie, warto zamówić dodatkowe stojaki na obuwie, kosze lub wąskie przegródki, aby każda para miała swoje miejsce i by nie mieszały się ze sobą.

Gdy z górnych półek zdejmiemy grube koce, swetry i kurtki, otrzymamy przestrzeń na schowanie walizek i toreb, których używaliśmy w czasie letnich podróży. Poczekają tam spokojnie na kolejny, zimowy lub letni urlop. Zabudowy, robione na zamówienie, wykonane są z dobrych materiałów, nie wymagających szczególnej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać o okresowym przetarciu wnętrza łagodnymi środkami myjącymi, choćby płynem do mycia naczyń, rozcieńczonym wodą, a następnie przetarcie suchą ściereczką. Przyjemny, świeży zapach zapewnią, rozwieszone na wieszakach i poukładane na półkach saszetki zapachowe, dostępne w wielu sklepach. Przed molami skutecznie chronią woreczki z lawendą. Z czasem zapach lawendy słabnie, ale wystarczy od czasu do czasu pougniatać taki woreczek przez chwilę w dłoniach - ten zabieg na nowo wydobędzie z nich zapach. Przy mniejszych gabarytach szafy, gdy nie udaje się wszystkich mnących się ubrań, powiesić na wieszakach, będziemy musieli częściej używać żelazka. Zadbajmy więc o to, by deska do prasowania i żelazko były łatwo dostępne. Świetnie sprawdzi się specjalny uchwyt na żelazko. Zamocowany do bocznej ścianki zabudowy umożliwi przechowywanie żelazka na takiej wysokości, aby jedną ręką łatwo je było wyjąć i umieścić z powrotem na swoim miejscu.

Jesienią częściej używamy parasola. Zadbajmy o ustawienie w garderobie lub w przedpokoju estetycznego stojaka. Dobrze dobrany do wystroju pomieszczenia może być nie tylko jeszcze jednym praktycznym przedmiotem, ale i niewątpliwą ozdobą.

Aranżacja wnętrza mieszkania to zadbanie nie tylko o pomieszczenia, ale także mądre rozplanowanie półek, szuflad i innych elementów, schowanych za drzwiami garderób, szaf czy regałów. Sprawna organizacja oraz wprowadzanie okresowych zmian, związanych ze zmieniającymi się porami roku zapobiegną tworzeniu się bałaganu i ułatwią życie.
Tekst został opublikowany przy współpracy z firmą Komandor.


-=-