Codziennie w pracy spędzamy około 8 godzin. To czas, w którym nasze oczy zmagają się z promieniowaniem monitora komputerowego oraz otaczającym nas sztucznym światłem. Dodatkowo zaczął się czas ogrzewania pomieszczeń, co również ma negatywny wpływ na nasz narząd wzroku. Jak zatem ochronić oczy przed skutkami pracy w biurowych warunkach?

Wzrasta liczba osób z poważnymi dolegliwościami oczu, a pogorszenie widzenia staje się poważnym problemem społecznym. Dolegliwości oczu związane są głównie z ogólnym ich przemęczeniem. Według badań przeprowadzonych przez firmę SMG/KRC na nadmierny wysiłek oczu skarży się 52% respondentów. Dolegliwości wzroku związane są z długotrwałym oglądaniem telewizji (41%), noszeniem okularów (40%), niewystarczającą ilością snu (39%) i pracą wymagającą długotrwałego wytężenia wzroku (37%). Wśród pozostałych czynników, które zdaniem badanych mają wpływ na podrażnienie oczu, znalazły się przebywanie na słońcu lub w pomieszczeniu ze światłem halogenowym, kilkugodzinna jazda samochodem, klimatyzacja i noszenie szkieł kontaktowych. Żadna z wymienionych sytuacji nie jest groźna dla wzroku, jednak drastyczne zwiększenie częstotliwości ich występowania może skutkować zespołem suchego oka. Na szczęście wystarczy, że zdamy sobie sprawę z czyhających zagrożeń i w porę zastosujemy odpowiednie działania ochronne i zapobiegawcze, np. włączając do codziennej diety odpowiednie preparaty takie jak MaxiVision Total.

Zabójcze otoczenie

Kurz, pył przemysłowy, czy też źle nawilżone, przegrzane pomieszczenia, z wysuszonym powietrzem to biurowa codzienność. Dodatkowo zbyt duża zawartość ozonu w powietrzu, powoduje zmniejszenie zawartości białka w powłoce łzowej, co w konsekwencji osłabia jej funkcję osłonową. Powstają wówczas dogodne warunki do wzmożonego namnażania się drobnoustrojów, będących przyczyną stanów zapalnych oczu. Osoby wrażliwe, przebywając w obszarze o dużej zawartości ozonu w powietrzu, powinny ograniczać jego negatywny wpływ, stosując zastępczy płyn łzowy. Również używanie klimatyzacji podobnie jak nawiewu wentylacji w samochodzie i   pomieszczeniach wpływa szkodliwie na nasze oczy. W tym miejscu trudno nie wspomnieć o fatalnych skutkach przebywania w pomieszczeniach zanieczyszczonych dymem papierosowym. Tak jak na zanieczyszczenie powietrza nie mamy zazwyczaj wpływu, tak obecność w nikotynowej chmurze zależy tylko od nas - dlatego warto przemyśleć czy nasze i tak obciążone oczy naprawdę muszą to znosić...

Komputerowy problem oczu

Kolejnym czynnikiem, który osłabia nasz narząd wzroku jest praca przy monitorze komputera. O jego szkodliwym oddziaływaniu nie trzeba długo mówić. Niestety wielu z nas nie jest w stanie ograniczyć czasu spędzanego przed komputerem, dlatego warto poznać zasady i zrobić wszystko, żeby praca przed monitorem była jak najmniej szkodliwa. Po pierwsze monitor musi być ustawiony w odpowiednim miejscu, w odległości 40–75 cm od twarzy. Środek monitora powinien być o 10–22 cm poniżej oczu – jeśli jesteś wyprostowany. Jeżeli ekran jest za nisko, podnieś monitor – możesz nawet coś pod niego podłożyć. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło podnoszone i opuszczane. Wtedy każdy, kto korzysta z komputera, może usiąść przed nim prawidłowo.

Kolejną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest eliminacja migotania. Minimalna częstotliwość, przy której obraz nie migocze, to 75 Hz. Zaleca się często zwiększenie jej do 80–85 Hz. Wyreguluj parametry ekranu w ustawieniach komputera, aby było jak najlepiej. Pracując przy komputerze powinieneś kontrolować blaski i cienie. Odblaski spowodowane przez źródła światła pogarszają widoczność obrazu i oczy się jeszcze bardziej męczą. Co trzeba zrobić? Monitor ustaw tak, aby promienie światła padały na jego bok, lub by tył urządzenia był skierowany do okna pod kątem 45 stopni. Nie ustawiaj w żadnym wypadku monitora naprzeciwko okna lub w ten sposób, że odbija się ono w ekranie. Ważne jest również ograniczenie światła. Jeśli jest zbyt jasno, zasuń żaluzje, wyłącz niepotrzebne lampki. Pamiętaj też o tym, że im mniejsza czcionka, tym bardziej męczy się twój wzrok. Powiększ więc czcionkę, jeśli niewyraźnie widzisz to, co czytasz.

Ruch nikomu nie zaszkodzi a tym bardziej przemęczonym oczom. Kiedy siedzisz długo przy komputerze, rób sobie przerwy, ćwicz oczy, spójrz w inny punkt, nie tylko w monitor komputera. Ważne jest, aby często mrugać. Aby ćwiczyć mięśnie gałek ocznych zataczaj oczami ósemki w poziomie. Patrz jak najdalej w różnych kierunkach, do góry, na dół, w lewo, w prawo i po skosie. Przy pracy na komputerze, ważne jest też to, jakich używasz kolorów. Najlepsze kolory to czarna czcionka na białym tle. Ilość kolorów na ekranie powinna być ograniczona. Pamiętaj, że rodzaj monitora jest bardzo ważny. Najlepszy dla wzroku jest ciekłokrystaliczny wyświetlacz. -=-

Dobre światło

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na nasz narząd wzroku jest odpowiednie  oświetlenie pomieszczeń. Należy pamiętać, że w miejscu pracy koniecznie powinniśmy zapewnić sobie dostęp do światła zarówno dziennego, jak i sztucznego. Słoneczne promienie są najbardziej przyjazne dla naszych oczu i naturalnie pobudzają je do pracy, ale po południu i wieczorem konieczne będzie zastosowanie światła sztucznego. Projektowanie oświetlenia gabinetu powinniśmy zacząć od odpowiedniego usytuowania biurka czy innego stanowiska pracy. Jeśli jesteśmy praworęczni, powinno ono znajdować się w takim miejscu, aby światło zawsze padało z lewej strony. Należy również pamiętać, aby światło dzienne nie było zbyt intensywne, bo będziemy szybko się męczyć. Dlatego jeśli nasz gabinet znajduje się po południowej stronie budynku, zamontujmy rolety, które pozwolą przysłonić światło dzienne. Z kolei światło sztuczne dobrze jest tak rozplanować, aby uzyskać kilka źródeł, z których będziemy korzystać w miarę potrzeb. Pamiętajmy, że codzienne zajęcia i praca wymagają oświetlenia możliwie podobnego do naturalnego światła dziennego. Dlatego pomyślmy o wyborze odpowiednich żarówek, aby światło wytwarzane przez żarówki miało barwę z przewagą tonów niebieskich, czyli podobną do barwy porannego światła słonecznego.

Jak ochronić oczy?

Nawet najlepsze meble biurowe, optymalne warunki świetlne i świeże powietrze w pomieszczeniu nie pomogą jeśli będziemy nadwyrężać wzrok siedząc godzinami nieruchomo i wpatrując się w monitor. Już po 50-60 minutach takiej pracy zapasy naszej energii wyczerpują się. Jeśli do tego dochodzi stres, problem gotowy. Jak tego uniknąć?

Warto wspomóc organizm poprzez stosowanie suplementu diety MaxiVision Total. To preparat łączący unikalny zestaw synergistycznie działających składników: wysokiej dawki luteiny (20 mg), nienasyconych kwasów omega-3 (DHA, EPA) w odpowiednich proporcjach i zeaksantyny oraz witamin i minerałów. Luteina stanowi naturalny filtr ochronny siatkówki przed szkodliwym dla struktur oka promieniowaniem UVA i UVB generowanym między innymi przez światło słoneczne. Luteina i zeaksantyna odgrywają kluczową rolę w ochronie antyoksydacyjnej oka (wychwytują i neutralizują wolne rodniki, które odpowiadają m in. za uszkodzenie komórek w naszych oczach). Zadaniem nienasyconych kwasów omega-3 (DHA, EPA) jest ochrona błon komórkowych fotoreceptorów i innych komórek siatkówki oka, które decydują o prawidłowy funkcjonowaniu narządu wzroku. Jeszcze jedną zaletą MaxiVision Total, dzięki działaniu kwasów omega-3, jest ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia zespołu suchego oka, poprzez dostarczenie optymalnej dawki substancji nawilżających gałkę oczną. Dodatkowo preparat jest wzbogacony o kompleks witamin i minerałów. Antyoksydanty, luteina, astaksantyna, cynk oraz selen korzystanie wpływają na funkcjonowanie oczu, chroniąc i regenerując ich strukturę. Dodatkowe przyjmowanie witaminy A, C i E pomaga w zachowaniu dobrego wzroku.

MaxiVision Total jest skierowany szczególnie do osób noszących okulary, a także do osób u których występuje ryzyko wystąpienia m.in. jaskry i zaćmy. Powinien być stosowany przez osoby należące do grup zawodowych, które przez charakter pracy lub środowisko, w jakim przebywają, są narażone na ich niekorzystny wpływ na zdrowie oczu. Wygodna, doustna forma preparatu (wystarczy 1 kapsułka dziennie) poprawia komfort widzenia, będąc skuteczną formą profilaktyki zdrowia oczu.

Praca w biurowych warunkach wciąż stanowi wyzwanie dla naszego organizmu. O ile  sama perspektywa zmiany otoczenia wydaje się abstrakcyjna, to w rzeczywistości wystarczy zadbać o kilka elementów, które mają decydujący wpływ na stan naszego wzroku.