Zasady…
Minimalizm, jak sama nazwa wskazuje, polega na zredukowaniu do minimum wszelkich sprzętów domowych. Charakteryzuje się prostymi formami, pozbawionymi jakichkolwiek ozdób, które samą swą obecnością mogłyby wprowadzać chaos. Zatem jeśli zdecydujemy się na ten styl, ważne jest, aby dobrze zaplanować aranżację, zanim przystąpimy do wyposażania naszego mieszkania. Meble powinny być niskie, o prostej i geometrycznej formie. Często dzieje się tak, że to właśnie one są głównym elementem dekoracyjnym. – Sprzęty w minimalistycznym wnętrzu muszę spełniać pewne kryteria, aby nie burzyć efektu aranżacyjnego. Meble pozbawione są zdobień, rezygnuje się nawet z uchwytów w drzwiczkach i szufladach – mówi Ewa Olszewska, projektantka wnętrz.W myśl zasady: „im mniej, tym lepiej”, należy również dobrać inne elementy wyposażenia, np. drzwi. Najlepiej sprawdzą się takie, które są pozbawione przeszkleń, wzorów oraz innych urozmaiceń. – W naszej ofercie można znaleźć propozycje dla miłośników prostego, nowoczesnego designu – mówi Marek Kapica, odpowiedzialny za markę Invado. – Wszystkim zainteresowanym polecam model Taurus – dodaje. Są to drzwi okleinowane dwukierunkową okleiną Enduro. Ich prosta forma w połączeniu z odpowiednim kolorem sprawia, że można swobodnie dopasować je do minimalistycznego wnętrza.
Minimalistyczne wnętrze to nie tylko odpowiednio dobrane wyposażenie, to również dobór właściwych kolorów. Tu warto postawić na jasne, a już na pewno jednolite barwy. Mogą być to odcienie naturalne, takie jak np. beż, lub zdecydowane, intensywne jak czerwień. Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy zaakcentować charakter wnętrza.
… i efekt
Pomieszczenia urządzone w duchu minimalizmu uznawane są obecnie za najnowocześniejsze. Sprawiają one wrażenie uporządkowanych, „lekkich”, ale również przestronnych. Ta ostatnia cecha z pewnością jest szczególnie istotna dla wszystkich właścicieli mniejszych mieszkań. Często minimalistyczny design obfituje w nowoczesne rozwiązania, do których zaliczają się drzwi w systemie przesuwnym. Z jednej strony pozwalają one zaoszczędzić nieco powierzchni, a z drugiej są oryginalnym akcentem, który urozmaica aranżację. – Każde drzwi z naszej oferty można zamówić w wersji przesuwnej, także te, które najlepiej wpiszą się w minimalistyczny desing – mówi Marek Kapica z firmy Invado.
Przed decyzją - sprawdź
Zanim autorskie pomysły zostaną wcielone w życie, warto przetestować je w wirtualnej rzeczywistości. Profesjonalny program do aranżacji wnętrz to wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mało kogo na to stać. Współpraca z doświadczonym architektem także sporo kosztuje. - Dlatego na stronie www.invado.pl umieściliśmy bezpłatny program aranżacyjny Invado Door Planner. Jest on skierowany do tych, którzy mają problem z doborem drzwi do stylu wnętrza - tłumaczy M. Kapica. Program, choć prosty, jest bardzo funkcjonalny. Użytkownicy mogą zmieniać barwę ścian i podłogi oraz ustawić meble, decydując o ich kolorystyce.