Najnowsza powieść Davida Foenkinosa ucieszy fanów komiksu, miłośników filmu Trio z Belleville, Jesieni w Pekinie Borisa Viana i gombrowiczowskiego dzielenia włosa na czworo. Jej bohaterem jest Hektor – kolekcjoner wszystkiego: znaczków pocztowych, odznak z kampanii wyborczych, króliczych łapek, patyczków do przekąsek, chorwackich przysłów, pierwszych stron książek, ptasich jaj, wisielczych sznurów… Poznając Brigitte, sądził, że uleczył się z manii. Nic z tego. Będzie kolekcjonował chwile, w których jego żona myje okna...

Powieść Davida Foenkinosa

Poezja i erotyzm. Galeria niebanalnych postaci. Napisany z nieprawdopodobnym wręcz poczuciem humoru, Potencjał erotyczny mojej żony został już wydany w dziewięciu krajach (Niemcy, Hiszpania, Rosja, Brazylia, Korea, Bułgaria, Rumunia, Grecja, Węgry), gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników.
 
„Pełna wariackich epizodów i absurdalnych ciągów wydarzeń, opowieść o Hektorze prowadzona jest w rytmie, który ani przez moment nie słabnie. Za zasłoną żartu, oryginalnego stylu i wybornie prowadzonej narracji, zarysowuje się cień powieści miłosnej, ody do drobnostek – niby śmiesznych, lecz cennych, ponieważ zasługujących na miłość” (Magazine Littéraire”).
 
„Trzecia książka Davida Foenkinosa jest kolekcją dobrze napisanych stron, gdzie szaleństwo i dowcip przeplatają się w każdym wersie” („Libération”).
 
David Foenkinos (ur. 1974) – pisarz, scenarzysta filmowy. Opublikował powieści: Entre les oreilles (2002), Siostrzeniec Kundery. O wpływie dwóch Polaków (2002; wyd. pol. Sic! 2005) oraz Potencjał erotyczny mojej żony (2004; wyd. pol. Sic! 2006), który z miejsca stał się bestsellerem. Szukając literackich patronów Foenkinosa, krytycy wskazują między innymi na Philipa Rotha, Paula Astera, Borisa Viana, Milana Kunderę i Witolda Gombrowicza.

Książki Davida Foenkinosa

Stałym motywem jego książek są dwaj Polacy – pojawiają się też w Potencjale.., owładnięci manią „kolekcjonowania Polaków pojawiających się w powieściach parami”. Pisarz był w 2005 roku gościem festiwalu „Pory Prozy”, zorganizowanego przez Instytut Książki. Odwiedził wówczas Kraków, Poznań i Warszawę.