Jeszcze kilka lat temu powszechne było przekonanie, że jedna lampa w centralnym punkcie sufitu wystarczy, aby oświetlić cale pomieszczenie. Taki układ oświetlenia wymaga stosunkowo dużego ładunku mocy.

Przygotowujemy posiłki zwróceni twarzą w stronę blatu roboczego, a przy opisanym powyżej oświetleniu ogólnym  lampa zazwyczaj znajduje się za naszymi plecami, tak więc osoba stojąca przy blacie rzuca na niego cień. W ten sposób nie tylko mało efektywnie wykorzystujemy energię, ale także negatywnie wpływamy na nasz wzrok – centralne oświetlenie nie może być jedynym źródłem światła w kuchni. W pomieszczeniu kuchennym powinny być dodatkowe oprawy oświetleniowe. Mogą być one zainstalowane niezależnie albo wmontowane bezpośrednio w meble kuchenne.

W zestawie mebli Stockholm firmy Mebel Rust - bezpośrednio pod szafkami kuchennymi, na całej długości pomocniczego blatu znajduje się punktowy system oświetleniowy, który uruchomiany jest przez ruch dłoni. Głównym założeniem projektantów Mebel Rust jest połączenie walorów estetycznych z nowoczesną technologią, dlatego aby cieszyć się ciepłą wiązką światła wystarczy zbliżyć dłoń do jego źródła. Podświetlenie, poza funkcją dekoracyjną, spełnia także rolę użytkową -  oświetla przestrzeń roboczą w kuchni i wywołuje przyjemny nastrój. Przekłada się też na wymierne oszczędności energii. Interesująco oświetlony fragment otwartej kuchni, widziany wieczorem z salonu, może być powodem do dumy i ozdobą każdego przyjęcia. Gra światła tworzy piękny plastyczny obraz, zwłaszcza jeśli ściana nad blatem wyłożona jest ciekawym materiałem: niebanalną ceramiką, kamieniem, blachą stalową czy – jak w przypadku zestawu Stokholm -specjalnym tynkiem.