Autor spotka się z polskimi czytelnikami podczas tegorocznego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W stolicy Szwecji rozgrywa się sensacyjna historia, w której splatają się wątki przestępcze, polityczne i społeczne. Mahmud – młody Irakijczyk, były więzień, próbujący ułożyć sobie życie, Thomas – policjant, który walczy z blokowaniem jego śledztwa w sprawie pewnego morderstwa, oraz Niklas – zagubiony i samotny weteran wojenny, który szuka zemsty…

Gdy ci trzej znajdą się w tym samym miejscu i czasie, rozpocznie się walka na śmierć i życie.  Kto z niej wyjdzie cało? Jakie są motywacje bohaterów i rozwiązanie zagadki tajemniczego zabójstwa? Zimna stal, druga część Czarnej Trylogii Sztokholmskiej, łączy mroczną, intrygującą fabułę ze znakomicie odmalowaną atmosferą niebezpiecznego miasta i realizmem językowym. Proza ta zarazem daje pojęcie o stanie szwedzkiego społeczeństwa dobrobytu, o frustracjach imigrantów, przemocy wobec kobiet i napięciach politycznych, o biurokracji i zorganizowanej przestępczości.  Jeden z najbardziej znanych pisarzy skandynawskich młodego pokolenia kontynuuje swój cykl w poetyce noir. Zimna stal została znakomicie przyjęta w Szwecji, krytycy podkreślali, jak „szorstki i cyniczny” jest styl Lapidusa, a kompozycja powieści – znakomita, przejrzysta i dynamiczna. Jeden z recenzentów doradzał nawet autorowi, że powinien rzucić pracę prawnika i poświęcić się wyłącznie pisaniu…

Jens Lapidus (ur. 1974) – prawnik, pisarz. Zadebiutował Szybkim cashem (2006; W.A.B. 2008), który uznano w Szwecji za najoryginalniejszą powieść ostatnich lat. Książka sprzedała się w nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy i wzbudziła zainteresowanie wydawców z całego świata. Zimna stal to kontynuacja Szybkiego cashu, druga część Czarnej Trylogii Sztokholmskiej. W tej chwili autor kończy pracę nad ostatnim tomem cyklu; na przełomie listopada i grudnia będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2009.  Jens Lapidus i Peter Bergting, znany autor komiksów, opublikowali graficzną powieść kryminalną Gängkrig 145, która w 2009 roku odniosła ogromny sukces w Szwecji.