Urządzając pokój małego dziecka najlepiej zacząć od dwóch podstawowych kwestii – kolorystyki i oświetlenia. To głównie one tworzą klimat pomieszczenia. Mogą mieć także wpływ na samopoczucie i rozwój małego mieszkańca.
Gniazdko najmłodszego członka rodziny powinno być widne i jasne. Dlatego najlepiej wybierać kolory świetliste, pastelowe, ciepłe – różnorodne odcienie żółtego, morelowego, różowego czy łososiowego. Zdaniem specjalistów emitują one pozytywną energię, wpływają na prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci. Chłodniejsze barwy, jak błękity czy zielenie, sprawdzą się, jeśli połączymy je harmonijnie z cieplejszymi kolorami. Należy unikać tonów intensywnych, zbyt nasyconych czy ciemnych – mogą powodować rozdrażnienie i niepokój. Kolorystyka wnętrza – nie tylko ścian czy sufitu, ale także kocyków, poduszek i rolet – powinna być spójna. Zbyt wiele różnorodnych barw może wprowadzić wrażenie chaosu.

Równie ważne w pokoju dziecięcym jest oświetlenie. Idealnie, jeżeli znajduje się on od strony słonecznej. Ciepłe promienie ożywiają pomieszczenie, tworzą optymistyczny nastrój, podkreślają jasne barwy. Aby słońce nie utrudniało drzemek maleństwu, należy poświęcić szczególnie dużo uwagi dekoracjom okiennym. – W pokoju niemowlęcia najlepiej sprawdzają się rolety z tkaniny całkowicie zaciemniającej – doradza Kamila Prałat z firmy Franc Gardiner, producenta rolet Lotari i Prakto – Dodatkowo warto zastosować system kasetowy, w którym prowadnice ograniczają przenikanie światła po bokach rolety. Nie należy zapominać o dostosowaniu ich kolorystyki do pozostałych elementów w pokoiku. – W przypadku rolet zaciemniających jasne, pastelowe modele są równie skuteczne jak te w ciemniejszych, nasyconych odcieniach – dodaje specjalistka.


Wybierając takie rozwiązanie warto pomyśleć o innych ozdobach okiennych, które pomiędzy drzemkami wpuszczą światło do środka, osłaniając jednocześnie królestwo malucha przed wzrokiem osób z zewnątrz. Najpopularniejsze firanki czy oryginalne, delikatne zasłony sznurkowe – są równie skuteczne, więc wybór zależy już od charakteru pokoju i gustu rodziców.

Ciekawym upiększeniem dziecięcego okna są barwne naklejki, wykonane z samoprzylepnej folii. Producenci często oferują możliwość stworzenia swojego własnego, niepowtarzalnego wzoru, np. na bazie zdjęcia. Łatwość odklejania sprawia, że mogą one tworzyć wyjątkowe, sezonowe dekoracje, zgodne z porą roku czy aktualnymi bajkowymi sympatiami pociechy. Innym rozwiązaniem są lambrekiny, czyli krótkie zasłonki, których zadaniem jest udekorowanie górnej części okna.

W przypadku sztucznego oświetlenia pomocny okazuje się system regulacji, dzięki któremu możliwe jest dostosowanie intensywności światła do pory dnia i wykonywanych czynności. Nie należy zapominać także o lampce nocnej, która jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy dziecko boi się ciemności.

Własny pokój to najważniejsze dla dziecka miejsce w mieszkaniu – bez względu na wiek. Urządzając go należy wziąć pod uwagę funkcjonalność i przyjazną atmosferę, ale także bezpieczeństwo pociechy. Jednak rodzice powinni pamiętać, że im latorośl starsza, tym więcej powinna mieć do powiedzenia w temacie wyglądu swojego pokoju.



-=-