Tymczasem trendsetterskie magazyny i portale internetowe w 2008 roku ogłosiły wielki come back stylu lat 80-tych. Wszechobecny motyw kaset magnetofonowych pojawił się jako element nieodłącznie związany z tą dekadą. Bezużyteczne w swej pierwotnej funkcji nośniki, stały się przedmiotem budzącym nostalgię, atrybutem minionego czasu.
Projekt Koniec kasety poświęcony jest zjawisku znikania. Sugeruje namysł nad zmianami dokonującymi się w kulturze (i technologii) mediów. Dotyczy transformacji zachodzących szybko, na przestrzeni kilku lat, na naszych oczach. W obecnym momencie możemy doskonale zaobserwować takie zjawisko na przykładzie kaset magnetofonowych. Jednak kasety stanowią tylko pretekst, punkt wyjścia dla narracji i tematów podejmowanych przez zaproszonych artystów.
Filozof Paul Virilio pisze: Mamy obecnie do czynienia z estetyką znikania, nieobecności, nie ukazywania, jawienia. Podstawę projektu stanowią, przygotowane specjalnie na wystawę słuchowiska odtwarzane z kaset magnetofonowych. Będzie można usłyszeć realizacje muzyczne, nagrania o formie zbliżonej do radiowych audycji, ale także opowieści osób związanych z kasetami. Słuchowiska będą oscylowały wokół takich zagadnień jak muzyka, historia, technologia, kultura, forma i funkcja kaset; pojawi się także wiele prywatnych opowieści.
Niektóre z nagrań będzie można usłyszeć w radio.
Koniec kasety
otwarcie: 21.01.10 godz. 20
Galeria Przychodnia Klubu Eskulap
ul. Przybyszewskiego 39, Poznań
wystawa będzie czynna do 07.02.10 w godzinach otwarcia Klubu Eskulap
wstęp wolny