Ładny uśmiech to podstawa zadbanego i schludnego wyglądu. Pamiętając o tym staramy się dbać o nasze zęby, jednak większość z nas nie poświęca im aż tyle uwagi, ile powinno. Do dentysty wybieramy się jedynie wtedy, kiedy zaczyna nam dokuczać ostry ból, który paraliżuje nasz normalny tryb życia.
Aby nie dopuścić do takiego stanu należy codziennie dbać o zdrowie swoich zębów, a także raz do roku wybrać się na przegląd do lekarza stomatologa. Zdrowa jama ustna to taka, w której nie dochodzi do wystąpienia choroby zębów, języka, ani chorób dziąseł.

Jak dbać codziennie o zęby?


To całkiem proste! Szczotkowanie jest najważniejszym z codziennych zabiegów higienicznych - pomaga nam usuwać resztki pokarmu oraz osad nazębny. Przede wszystkim, dlatego bardzo istotne jest, aby szczotkować zęby dokładnie i regularnie za pomocą pasty zawierającej fluor. Dzięki temu mamy możliwość usunąć warstwę bakterii, która odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł, może się ona przyczynić w późniejszym czasie do powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Z tego powodu powinniśmy szczotkować swoje zęby, co najmniej dwa razy w ciągu dnia przez około dwie minuty, wykonując podczas zabiegu ruchy okrężne i wymiatające. Najważniejsze jest szczotkowanie po ostatnim posiłku, a także używanie nici dentystycznej, by doczyścić bardziej precyzyjnie przestrzenie międzyzębowe.

Co ciekawe na naszej szczoteczce mogą gromadzić się codziennie miliony bakterii? Przestrzegając kilku prostych i łatwych do wcielenia w życie zasad możemy jednak zmniejszyć możliwości ich rozprzestrzeniania. Podstawową zasadą jest wymienianie szczoteczki nie rzadziej, niż co trzy miesiące. Po każdym użyciu szczoteczki powinniśmy ją wypłukać i pozostawić bez zamknięcia aż do momentu wyschnięcia.

Jak najlepiej szczotkować zęby?


Dzieci najlepiej uczyć szczotkować zęby wykonując małe, okrężne ruchy kolejno na dwóch/trzech zębach naraz. Dorośli natomiast powinni wykonywać ruchy bardziej obrotowo-wymiatające. Należy unikać szczotkowania zębów szorując i naciskając je. Najistotniejsze jest wykonanie tego zabiegu przed pójściem spać, po ostatnim posiłku.