Chiny otrzymały zaproszenie do zorganizowania wystawy jako wyraz uznania dla zmian, jakie zachodzą w Chinach oraz otwarcia na świat. Wystawa w Szanghaju będzie pierwszą w historii światową Wystawą odbywającą się w kraju rozwijającym się, co wyraża ogromne oczekiwania naszej ludzkości w stosunku do przyszłości chińskiego rozwoju. Wystawa Światowa Szanghaj Chiny odbędzie się dniach od 1 maja do 31 października 2010 roku.
“Lepsze miasto, lepsze życie”
Jest to pierwsza wystawa, której tematem jest miasto, co pozwoli przyciągnąć przedstawicieli rządowych oraz ludzi z różnych krajów, którzy skupią się na temacie “Lepsze miasto, lepsze życie”. Projektowanie przestrzeni miejskiej dotyczy wszystkich krajów, bardziej lub mniej rozwiniętych. Przez 184 dni uczestnicy i organizatorzy wystawy skupią się nad problemem miejskiej cywilizacji, wymienią doświadczenia dotyczące rozwoju miejskiego, rozpowszechnią zaawansowane myśli dotyczące miast, odkryją nowe podejście do środowiska naturalnego, stylu życia oraz warunków pracy w obecnym stuleciu. Nauczą się jak stworzyć przyjazne dla środowiska społeczeństwo, a także utrzymać zrównoważony rozwój ludzkości.
Temat “Lepsze miasto, lepsze życie" prezentujące wspólne życzenie całej ludzkości na lepsze życie w przyszłym zurbanizowanym środowisku jest wyrazem obaw społeczności międzynarodowej dotyczących przyszłej polityki, strategii rozwoju miast oraz stabilnego rozwoju. Wedle szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2010 roku 55% społeczeństwa będzie mieszkało w miastach.
Jaki wkład będzie miała wystawa w Szanghaju w rozwój świata?
Nie ma wątpliwości, że Chińczycy zaprezentują wyjątkową , pełną sukcesów oraz niezapomnianą ekspozycję. Odbywające się w Szanghaju Expo 2010 skoncentruje się na innowacyjności oraz interakcji. Innowacja jest duszą, podczas gdy kulturalna interakcja stanowi ważną misję światowych ekspozycji. W nowej erze, odbywająca się w Chinach wystawa EXPO będzie miała swój udział w skoncentrowanym na ludzkości rozwoju, na przyrodniczych oraz technologicznych innowacjach, różnorodności kulturowej i na współpracy typu win - win, która przyczyni się do lepszej przyszłości.
Wystawa światowa Szanghaj Chiny 2010 będzie również wielkim międzynarodowym wydarzeniem. Z jednej strony organizatorzy EXPO w Szanghaju dążą do przyciągnięcia na targi około 200 krajów oraz międzynarodowych organizacji, a także 70 milionów odwiedzających, zarówno z Chin, jak i z zagranicy, co oznacza oby najwięcej uczestników w historii światowych Wystaw. Z drugiej strony Chińczycy będą próbowali zachęcić do odwiedzenia wystawy, a także zyska zrozumienie oraz wsparcie różnych krajów oraz ich mieszkańców, aby przeobrazi EXPO 2010 w szczęśliwe spotkanie ludzi z całego świata.
Dodatkowo organizowane po raz pierwszy w Chinach EXPO zaoferuje wspaniałą możliwość międzykulturowego dialogu. Przed zakończeniem się wystawy, zostanie wydana “Deklaracja Szanghajska”. Ta deklaracja, miejmy nadzieje, będzie stanowiła krok milowy w historii Światowej Ekspozycji, streści poglądy zaprezentowane przez uczestników oraz będzie uosabiała pomysły ludzi dotyczące przyszłej współpracy i rozwoju, a także ich wspólne aspiracje. Jej celem będzie przyszły stabilny rozwój miejskich aglomeracji. Chiński rząd zdecydował się na duże zaangażowanie, pragnąc, aby Wystawa Światowa Expo 2010 Szanghaj Chiny stała się wyjątkowym wydarzeniem, które podtrzyma tradycje, a zarazem otworzy nowe perspektywy na przyszłość. Chińskie motto mówi: "Miej na względzie kolejne 60 lat rozwoju, przygotowując się na 6- miesięczne wydarzenie”.
Idealnym rozwiązaniem jest połączenie zwiedzania Państwa Środka oraz Wystawy Światowej w Szanghaju. Biuro podróży CT POLAND, specjalizujące się w wyjazdach do Chin, na wszystkich proponowanych trasach od maja do października w 2010 roku, które przebiegają przez Szanghaj, uwzględniło w programie całodzienną wizytę na terenie EXPO 2010. Pozwoli to turystom na zwiedzanie tej niesamowitej wystawy, a zarazem poznanie chińskich miast, takich jak Pekin czy Kanton, które od lat kształtowały miejską cywilizacje oraz które znając problemy i zagrożenia, aktywnie angażowały się w tworzenie strategii zrównoważonego rozwoju miast.