Długie, mroźne dni zimowe to ciężki czas dla naszej skóry, ale włosy miewają poważniejsze problemy. Zmiętoszone pod czapką, przylegające do głowy, o widocznie mniejszej optycznie objętości, wreszcie przetłuszczajace się. Wiele z nas boryka się z tym problemem od lat, a zimą owa niedogodność często urasta do poważnego problemu - łojotoku.

Co to jest łojotok?

Łojotok to nadmierna czynność gruczołów łojotokowych skóry. Gdy wytwarzają one zbyt wiele łoju skóra głowy staje jest lśniąca i tłusta, a włosy szybko pokrywają się grubą tłustą warstwą lipidową, tracą świeży wygląd i przylegają do głowy.

Czym zagraża łojotok?

Zaniedbany łojotok jest podłożem chorób skóry głowy np. łupieżu łojotokowego, zapalenia skóry i znacznych przerzedzeń owłosienia.

Jak sobie z nim radzić?

W przypadku nadprodukcji łoju przez gruczoły łojowe należy wyeliminować czynniki zewnętrzne oraz zneutralizować działanie czynników wewnętrznych poprzez:
- odpowiednio częste mycie głowy chłodną lub letnią wodą, z zachowaniem na włosach filmu ochronnego sebum (lipidów z gruczołów łojowych).
- długie spłukiwanie każdego preparatu z włosów, nawet 2 minuty;
- ograniczenie czynności, które wysuszają włosy, t.j. suszenie gorącym powietrzem i na słońcu, częste korzystanie z prostownicy czy lokówki), a także wzmagające potliwość skóry np. suszenie włosów w turbanie,
- pomaga także ograniczenie suszarki lub suszenie chłodnym strumieniem powietrza, choć najlepiej pozwolić włosom wyschnąć samoistnie, ewentualnie po około 30 minutach dosuszyć je przez chwilę
 - regularne stosowanie dermokosmetyków seboregulujących zawierających składniki naturalne pochłaniające i regulujące nadmierne wytwarzanie sebum, w tym wysoce absorbcyjną glinką zieloną.

W dokuczliwej dolegliwości przetłuszczających się włosów z pewnością pomoże kosmetyk, który zniweluje nadmierne wytwarzanie się sembum oraz wyreguluje jego wytwarzanie. Dora Włoski producent specjalistycznych dermokosmetyków do włosów  Dora Pharmacia proponuje zastosowanie specjalnie do tego celu stworzonej Maski z glinką zieloną.  Glinka zielona ma wspaniałe właściwości dezynfekujące, absorbcyjne i gojące. Posiada właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i antytoksyczne. Maska wchłania nadmiar łoju z powierzchni skóry i oczyszcza „zaczopowane” ujścia mieszków włosowych. Znana od wieków ze swoich dobroczynnych właściwości antyutleniających witamina E pomaga w odnowie komórek skóry głowy, lawenda i eukaliptus działają na skórę głowy antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, stymulują krążenie miejscowe, pobudzają gojenie ran, wreszcie mięta daje uczucie ulgi i świeżości w swędzącym problemie. Częste stosowanie maski reguluje wytwarzanie sebum i skutecznie zapobiega nawrotom łojotoku,a zatem i nawracającemu problemowi przetłuszczających się włosów.