Dla każdego z nas co innego jest powodem do wstydu. Z rzeczy, które mogłyby nam przyjść do głowy, nie ma takiej, której ktoś na świecie by się nie wstydził. Na pytanie: "Czego ludzie się wstydzą?" – można odpowiedzieć, że tak naprawdę wszystkiego.

W nawiązaniu do programu "Wstydliwa prawda", kanał Discovery Travel&Living zapytał Polaków, co ludzie najczęściej ukrywają przed innymi, ponieważ się tego wstydzą?

Zdania są podzielone. Zarówno kobiety jak i mężczyźni (29%) uważają, że są to fakty z przeszłości, ale tylko niewiele mniej ludzi, że ukrywane są własna choroba (28%) i brak pieniędzy (27%). Jednak pustka w portfelu jest bardziej wstydliwa dla kobiet (30%) niż dla mężczyzn (24%).
Według prawie co czwartego (23%) Polaka ludzie najbardziej wstydzą się dziwnych nawyków, a więcej niż co piąty (21%) sądzi, że ukrywane są przede wszystkim cechy własnego charakteru.
Brak pewnych umiejętności ani choroba bliskiej osoby wcale nie jest wg. naszych rodaków wielkim powodem do wstydu (11% i 7%). Ciekawe jest to, że tylko 1% badanych uważa, że ludzie niczego ze wstydu nie ukrywają.

Nastolatki uważają, że ludzie najczęściej ukrywają dziwne nawyki (33%) i własną chorobę (30%). Według 20-29-latków ludzie wstydzą się przede wszystkim faktów z przeszłości (31%) i braku pieniędzy (28%).
W opinii 30-39-latków przed innymi ukrywane są przede wszystkim dziwne nawyki (28%). 40-49-latkowie sądzą, że ludzie wstydzą się faktów ze swojej przeszłości (37%) i braku pieniędzy (33%).
Według starszych osób, ludzie ukrywają przede wszystkim własną chorobę (34%) i brak pieniędzy (31%).

Osoby z wyższym wykształceniem najbardziej wstydzą się faktów z przeszłości (36%) i dziwnych nawyków (33%). Niżej wykształceni respondenci, jako powód do wstydu częściej wymieniają brak pieniędzy.

Joanna Smolińska, psycholog, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej twierdzi, że wstydzimy się przede wszystkim tego, co stanowi dla nas wartość, np. jeśli pływanie nie jest dla kogoś ważne, to brak tej umiejętności nie jest powodem do wstydu. Jeśli natomiast ktoś nie umie gotować, a jest to ważna dla niego sprawa, może to być powodem wstydu, defektem, który należy ukrywać. Wstyd to emocja społeczna. Odczuwania wstydu uczymy się głównie od otoczenia. Jeśli nagość byłaby przez innych akceptowana, nikt nie zakrywałby ciała i nie wstydził się. Doświadczając wstydu czujemy, że w jakiś istotny sposób nie jesteśmy tacy jakimi „powinniśmy być”, że jako ludzie  nie jesteśmy doskonali, mamy braki.

Dodaje również, że doświadczanie emocji wstydu pełni konkretne funkcje: czasami pozytywne, czasami negatywne. Wstyd chroni naszą prywatność, intymność, wyraźnie zaznacza granice pomiędzy nami a innymi ludźmi. Zaznacza też ważne obszary  naszego życia, na które jesteśmy szczególnie wrażliwi. Dzięki niemu możemy dążyć do doskonałości i pokonywać swoje słabości. Z drugiej strony, to czego się wstydzimy, uznajemy za fakt, który nie musi mieć odpowiednika w rzeczywistości. Często zdarza się, że nasze skrywane „wstydliwe prawdy” pozostają wstydliwe tylko w naszej wyobraźni.