Wiosną, jak co roku, w tysiącach kobiecych głów narodzi się pomysł odchudzania. Aby w tym roku misja została zakończona powodzeniem, rada jest tylko jedna – najwyższy czas solidnie się przygotować.
Właściwości lecznicze octu jabłkowego odkryto już w starożytnym Egipcie. Podobno Kleopatra zażywała rozcieńczony wodą ocet jabłkowy po każdej obfitej uczcie kulinarnej, dzięki czemu słynęła ze wspaniałej figury i dobrego zdrowia. Ile w tym prawdy? Tego akurat nie wiadomo. Faktem jest, że ocet z jabłek jest bardzo ważny dla systemu nerwowego czy układu krążenia. To przede wszystkim zasługa pektyny, która poprawia procesy trawienia i pełni szereg pożytecznych funkcji w organizmie: obniża poziom cholesterolu we krwi, poprawia stan naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy czy nadciśnieniu. W naturalny sposób tłumi apetyt, wspomaga metabolizm i usuwanie szkodliwych produktów.
Ocet jabłkowy można przyjmować w dwojakiej postaci – płynnej lub w kapsułkach. Na dłuższą metę nie powinno się jednak stosować go w płynie, ponieważ może uszkodzić śluzówkę żołądka. Forma kapsułek gwarantuje brak takich skutków ubocznych. Ze względu na swoje właściwości, ocet jabłkowy na stale zagościł już w programie odchudzania osób walczących z nadwagą. W połączeniu z właściwą dietą, ułatwia kontrolę masy ciała.
Niestety do tej pory nie wynaleziono jeszcze żadnego magicznego środka, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniałby wygląd zgodnie z życzeniami. To dlatego do znudzenia trzeba powtarzać, że odchudzanie to proces, który wymaga dokładnych i rozsądnych planów żywienia oraz aktywności fizycznej.
Jak przyrządzić ocet jabłkowy?
Jabłka kroimy na kawałki razem ze skórką (ich ilość zależy od pojemności naczynia). Po wycięciu pestek i gniazga nasiennego wrzucamy je do dużego słoja lub innego naczynia. Zalewamy przegotowaną wodą z cukrem. Zachowujemy proporcje, by 1 łyżka cukru odpowiadała 1 litrowi wody. Jabłka powinny zostać zakryte. Przykrywamy gazą złożoną kilkakrotnie, obwiązujemy nicią lub gumką i odstawiamy w cieple miejsce na 4 tygodnie.Po tym czasie przesączamy przez sitko z gazą i zlewamy do innego naczynia.
Tak przygotowany ocet jabłkowy jest gotowy do spożycia. Możemy go popijać codziennie np. z dodatkiem miodu, ale również dodawać go różnych potraw ze względu na jego jabłkowy posmak.