Blisko połowa mam dwulatków uważa, że największym wyzwaniem rodzicielstwa jest brak snu – tak wynika z europejskich badań przeprowadzonych przez markę Pampers. Niewyspanie znacząco wpływa na samopoczucie rodziców, którzy z przemęczenia i braku czasu dla siebie, bywają rozdrażnieni. „Każdy rodzic wie, że spokojny sen maluszka zapewnia spokój i wypoczynek jego bliskich. Te mamy, którym nie udaje się przespać kolejnej nocy, bywają drażliwe, rozchwiane emocjonalnie, więc łatwiej wyprowadzić je z równowagi. To ważny aspekt budowania relacji z dzieckiem” – mówi Małgorzata Ohme, psycholog rozwojowy oraz psychoterapeuta dziecięcy i rodzinny. Badane mamy wyznają, że wiele z nich nie ma już pomysłu co zrobić, by maluch przespał noc spokojnie. Małgorzata Ohme radzi mamom stosowanie się do kilku prostych, sprawdzonych sposobów, które pomogą dziecku spać spokojnie, a rodzicom zapewnią więcej czasu na wypoczynek.
Senny rytuał
Dobrą metodą jest ułożenie codziennego planu wieczoru dla całej rodziny. Wszystkie rytualne czynności związane z usypianiem malucha powinny być wykonywane każdego dnia tak samo i o stałej porze. Pozwoli to dziecku poczuć się bezpiecznie i zasnąć spokojnie. Mama zyska dzięki temu cały wieczór na własne przyjemności.
Odpowiednia temperatura w pokoiku
Świeże powietrze w sypialni wpływa dobrze na sen zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zbyt wysoka temperatura budzi malucha i nie pozwala mu spokojnie zasnąć. Codzienne wietrzenie pokoiku i dbanie, by temperatura w nim nie przekraczała 20ºC, pomoże zapewnić ciągłość snu w nocy. W lecie dziecko może nawet zasypiać przy uchylonym oknie.
Spokojne emocje i wyciszenie
Skakanie, bieganie i śmiechy to świetna zabawa dla całej rodziny, jednak przed snem to zbyt dużo emocji dla malucha. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wyciszenie i uspokojenie dziecka, zanim położy się do łóżeczka. Pomocne mogą okazać się: ciepła kąpiel, kołysanka, czytanie miłych bajeczek, głaskanie po głowie, czy po prostu spokojne chwile spędzone na przytulaniu z mamą.
Samodzielny śpioszek
Większość mam od razu biegnie do dziecka, jak tylko maluch przebudzi się w nocy. Jeśli maluch jedynie „kwili”, warto przeczekać te odgłosy, by go jeszcze bardziej nie rozbudzać. Dobrym sposobem jest postawienie w jego sypialni lampki z przyciemnionym światłem, rocznemu dziecku można także położyć ulubioną przytulankę do łóżeczka. To pozwoli mu lepiej rozpoznać otoczenie po przebudzeniu i uspokoić się. Może uda mu się ponownie zasnąć bez pomocy rodziców.
Suchość przez całą noc
Maluszki najczęściej budzą się w nocy, gdy mają mokrą pieluszkę – tak twierdzi ponad połowa mam biorących udział w badaniu dotyczącym snu malucha. Dlatego tak ważne jest zadbanie, by dziecko miało w nocy nie tylko wygodnie, ale także sucho.
Musimy pamiętać o tym, że wprowadzając konsekwentnie takie proste rozwiązania, same zyskamy nieco więcej cennego dla siebie czasu. Wtedy noc wreszcie stanie się porą nieprzerwanego wypoczynku po męczącym dniu.
fot. Katarzyna Piwecka (www.katarzynapiwecka.pl)