Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że najstarszy makaron znaleziono w Chinach! Miał on cztery tysiące lat i 20 cali długości. Znaleziono go w wiosce z okresu neolitu nad brzegami Żółtej Rzeki. Co śmieszniejsze to najstarsze odkryte przez archeologów jedzenie. Według legendy do Europy sprowadził go znany wenecki podróżnik, Marco Polo.
Jest to jednak tylko legenda, bowiem już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspomniał o tego typu potrawie, natomiast Arabowie udokumentowali istnienie suszonego makaronu (takiego, jak współczesny) w południowych Włoszech ok. XII wieku. Do dziś makaron to podstawa wyśmienitej włoskiej kuchni.
Na bazie makaronów możemy wyczarować wiele pysznych potraw. Wszystkim od razu jednak przychodzi na myśl dobrze zakorzenione w polskiej kuchni spaghetti.
Makarony zawsze przed skomponowaniem wybranej potrawy gotujemy. W zależności od ich rodzaju, wrzucamy je do wrzącej, osolonej wody i gotujemy tak, by były al dente, czyli powinny stawiać zębom lekki opór podczas żucia i nie rozpływać się od razu w ustach.
Rodzajów makaronów jest bardzo wiele. Począwszy od niewielkich rozmiarów makaronów do zup, takich jak muszelki czy kokardki, poprzez długie makarony do spaghetti w postaci wstążęk czy gniazd, kończąc na makaronach do różnorakich potraw, takich jak np: canneloni (duże rurki, można je dowolnie nadziewać i zapiekać tak jak lasagne, występują w różnych kolorach ), pensotti (kwadraty składane w trójkąty, z nadzieniem w kształcie kulki, przypominają kształtem polskie pierogi; tradycyjnie nadziewa się je serem pecorino, gotowanymi na twardo jajami, szpinakiem i podaje z sosem orzechowym ), tortellini (okrągłe kawałki ciasta składa się owijając wokół palca i ściskając końcówki, wyglądem przypominają „pępek Wenus”, klasycznie nadziewane mielonym mięsem; specjalność Bolonii) czy ravioli (uniwersalne, przeważnie kwadratowe, ale także prostokątne, okrągłe lub owalne pierożki, do wszystkich możliwych nadzień).
Fusilli z ricottą i suszonymi pomidorami
Składniki:
- makaron fusilli
- 500g sera ricotta lub tłustego homogenizowanego twarożku
- 1 łyżka liści mięty, posiekanych
- 1 łyżka natki pietruszki, posiekanej
- sól i pieprz
- 125g suszonych pomidorów, namoczonych w ciepłej wodzie przez 15 minut,w ciepłej wodzie
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka kaparów w słonej zalewie, odcedzonych
- 1/3 szklanki oliwy
- 125g rukoli, posiekanej
Sposób wykonania:
Ugotuj makaron al dente. Ubij w dużej misce widelcem ser, mięte i natkę pietruszki na gładką masę. Dopraw solą i pieprzem. Włóż do pojemnika robota kuchennego, pomidory, czosnek, kapary, wlej oliwę, zmiksuj krótko. Dodaj rukolę zmiksuj wszystko na gładką masę. Dodaj 3 łyżki wody z gotowania do pasty z pomidorów i zmiksuj. Do salaterki włóż makaron, pastę pomidorową i ser. Wymieszaj starannie i podawaj.
Tagliatelle z sosem mascarpone
Składniki:
- makaron tagliatelle, gniazdka
- 30 dag sera mascarpone
- 1/2 opakowania gęstej śmietany
- 25 dag krewetek
- łyżeczka soku z cytryny
- żółtko
- 4 łyżeczki kulek różowego pieprzu
- sól i pieprz
Sposób wykonania:
Makaron ugotować al dente. W rondlu na małym ogniu wymieszaj mascarpone ze śmietaną tak aby utworzyła jednolitą masę. Zagotować. Doprawić i dolać soku z cytryny. Dodać krewetki i chwilę podgotować. Rondel zdjąć z ognia, sos zaciągnąć żółtkiem. Polać nim makaron. Przed podaniem każdą porcję posypać różowym pieprzem.
Makaron po genuańsku
Składniki:
- 400 g makaronu penne
- 1/3 szklanki oleju
- 2 łyżki orzeszków pinii
- pęczek świeżej bazylii
- 2 ząbki czosnku
- 100 g parmezanu
- sól
Sposób wykonania:
Listki bazylii umyć, osuszyć i dokładnie rozetrzeć razem z posiekanymi orzeszkami pinii oraz zmiażdżonym czosnkiem. Ser zetrzeć na drobnej tarce i dodawać do sosu na przemian z olejem, nie przerywając ucierania. Doprawić do smaku solą. Ugotowany makaron wymieszać z wcześniej przygotowanym sosem. Udekorować bazylią.
Smacznego!