Bigos 1 porcja 300g
Bigos - kalorie
Kuchnia polska kształtowała się przez wieki, jednak wiele jej elementów jest ściśle związana z warunkami klimatycznymi, produktami które występowały tu naturalnie lub mogły być uprawiane. Bigos wielu z nas kojarzy ze świętami, jednak można przyrządzić go również bez okazji. Świetnie sprawdza się jako ciepły posiłek na wszelkiego rodzaju rodzinnych imprezach.Jakie wartości odżywcze znajdujemy w bigosie?
Odkąd pojawiać zaczęła się mogą na zdrowe i lekkie jedzenie, bigos zyskał miano raczej ciężkostrawnego i tłustego, który nie koniecznie sprzyja naszemu organizmowi. Jednak nie jest to do końca prawda. Wystarczy nieco dokładniej przyjrzeć się jego składnikom.Podstawowym jest kapusta, która znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Znajdujemy w niej znaczącą dawkę witaminy K, która stanowi wsparcie dla krwi. Dodatkową zaletą jest tu witamina U, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne.
Ze względu na dodatek mięsa bigos jest również znakomitym źródłem białka i wcale nie musi być tuczący, gdyż najczęściej występuje w nim zaledwie 2 gramy węglowodanów w 100 gramach. Można więc śmiało powiedzieć, że właściwie ich nie ma.
Jako, że danie to składa się w głównej mierze z warzyw, to znajdujemy w nim również znaczące pokłady błonnika, który reguluje procesy trawienne i pomaga w zagwarantowaniu nam poczucia sytości na stosunkowo długi czas.
Nie sposób również pominąć koncentratu pomidorowego, który dodaje smaku i wyjątkowego charakteru bigosowi. Występuje w nim lipoken, czyli składnik o silnym działaniu przeciwutleniającym. Oznacza to, że stanowi on składnik chroniący nas przed zachorowaniem na nowotwory, udar, miażdżycę czy zawał.
Patrząc na to zestawienie można śmiało powiedzieć, że bigos sprzyja naszemu zdrowiu.
Bigos a kalorie
Bigos jest idealnym potwierdzeniem tego, że samodzielne gotowanie w domu jest dla nas lepsze, zdrowsze i mniej kaloryczne. Już tłumaczymy dlaczego.1 porcja = 200 gram domowego bigosu to około 200 kcal.
1 porcja = 200 gram gotowego bigosu ze sklepu to często więcej niż 300 kcal. Wynika to z faktu, że producenci dodają do nich duże ilości cukru, a co za tym idzie, wzrasta również ilość węglowodanów i indeks glikemiczny, co będzie niekorzystne dla osób z cukrzycą i insulinoopornością.
Kiedy jeść bigos?
Nie zmienia to jednak faktu, że bigos jest potrawą dość ciężkostrawną. W związku z tym po obiedzie, na który go spożywamy dobrze będzie wybrać się na spacer. Pamiętajmy również, aby nie sięgać po niego późnym popołudniem i wieczorem. Wykazano bowiem, że może prowadzić do występowania nocnych potów, pogorszenia samopoczucia i bezsenności.Według naszego licznika kalorii:
Bigos 1 porcja 300g ma w 100g
360 kalorii i 29.4 g tłuszczu.